Syysmuutto edelleen vauhdissa

Torstaina 9.11.2023 oli taas pilvipoutaa ja heikkoa tuulta (2-4 m/s) aluksi koillisesta, myöhemmin kaakosta. Lämpöä oli 6 astetta. Illalla lounaasta alkaen vesisadetta. Staijia vajaa pari tuntia, muuten koko saaren komppaus. Merellä nähtiin mm. 3 haapanaa, 3 tavia, lapasotka, haahka, 800 allia, 20 mustalintua, 12 pilkkasiipeä, 3 tukkakoskeloa ja 10 ruokkia. Saaresta löytyi mm. suopöllö, 2 sarvipöllöä, peräti 7 lehtokurppaa, 18 tilheä, 28 mustarastasta, 6 kulorastasta, 8 laulurastasta ja 12 punakylkirastasta.

SUOPÖLLÖJÄ ON OLLUT MUKAVASTI
SUOPÖLLÖJÄ ON OLLUT MUKAVASTI

Pikkulinnuista mainittavia olivat kiuru, 7 niittykirvistä, 3 luotokirvistä, 12 peukaloista, 2 rautiaista, 13 punarintaa, mustapääkerttu, 2 tiltalttia, 2 kuusitiaista, nokkavarpunen, pulmunen ja majakalla n-pukuinen mustaleppälintu. Syysmuutto on siis edelleen kohtalaisessa vauhdissa.

PULMUSIA NÄKEE UTÖSSÄ HARVOIN LASKEUTUNEENA
PULMUSIA NÄKEE UTÖSSÄ HARVOIN LASKEUTUNEENA

Perjantaina 10.11.2023 oli sadepäivä. Yöllä alkanut vesisade jatkui klo 15 saakka, lämpöä oli 9 astetta. Etelälounainen tuuli puhalsi 7 m/s. Iltapäivällä hetki staijia, muuten vähän kompattiin. Nähtiin mm. 5 tavia, haahka, 60 allia, 8 mustalintua, 12 pilkkasiipeä, ruokki, 5 lehtokurppaa, 4 kulorastasta, 10 laulurastasta ja 38 punakylkirastasta. Gamla Postenin männyissä torkkui helmipöllö. Pikkulinnuista mainittavia olivat kiuru, 4 niittykirvistä, 4 luotokirvistä, 16 peukaloista, 3 rautiaista, 15 punarintaa, mustaleppälintu edelleen, tiltaltti, 2 kuusitiaista ja 2 tundraurpiaista. Jälleen löytyi tulipäähippiäisiä, yksi raripuskan luona ja yksi lammashaan kulmassa. Tammerot saapuivat illalla saareen.

HIPPIÄISIÄ MUUTTAA EDELLEEN
HIPPIÄISIÄ MUUTTAA EDELLEEN 

Lauantaina 11.11.2023 satoi vettä klo 10 saakka, sen jälkeen oli pilvipoutaa, heikkoa (alle 4 m/s) itäkaakkoista tuulta ja lämpöä 8 astetta. Lyhyt staiji aamupäivällä ja koko saaren komppaus. Merellä näkyi mm. 2 haapanaa, 3 tavia, haahka, mustalintu, 220 allia, tukkakoskelo ja 3 ruokkia. Alunskär-Svartbådan alueella oli kolmessa parvessa yhteensä 62 merisirriä. Saaressa nähtiin mm. harmaahaikara, lehtokurppa, sepelkyyhky ja 30 tilheä, pikkulintuja löytyi mm. 3 kangaskiurua, kiuru, 5 niittykirvistä, 4 luotokirvistä, 4 mustapääkerttua, 5 punarintaa, 15 peukaloista, 2 rautiaista, pikku- ja isokäpylintu ja 2 tundraurpiaista. Gamla Postenilla näkyi lyhyesti tulipäähippiäinen, varmaankin toinen eilisistä. Myöhäinen havis oli kompostorin rannasta löytämäni leppälintu, josta sain muutaman dokumenttikuvankin. Tiiran mukaan Suomesta on alle 10 myöhäisempää havaintoa, niistäkin iso osa tarkastamattomia. Hyvärisen Ismo lähti aamulla mantereelle.

LEPPÄLINNUSTA SAIN KUVIA VAIN AIKA KAUKAA, ONNEKSI KUITENKIN USEITAKIN
LEPPÄLINNUSTA SAIN KUVIA VAIN AIKA KAUKAA, ONNEKSI KUITENKIN USEITAKIN

Sunnuntaina 12.11.2023 oli jälleen vesisadepäivä – aamusta iltaan. Ei kuitenkaan kovin rankkaa sadetta, joten komppailtiin jonkin verran, lähinnä vain kyläalueella ja Enskärillä. Lämpöä oli 5-7 astetta ja koillistuulta 7-9 m/s. Muutama mainittava havainto kuitenkin, mm. laulurastas, 2 tilheä, pulmunen, 2 peukaloista, 10 pyrstötiaista ja paikallisena 3 vuorihemppoa kappelin ympäristössä. Tänään nähtiin taas tulipäähippiäinen, aamulla rivitalojen pihassa ja myöhemmin koululla – varmaankin sama lintu. Haltimo, Viitasola ja M Hyvärinen sekä Tammerot lähtivät päivällä mantereelle.

VUORIHEMPPO TÄNÄÄN KAPPELIN LÄHISTÖLLÄ
VUORIHEMPPO TÄNÄÄN KAPPELIN LÄHISTÖLLÄ
PÄIVITTÄIN NÄKYY MUUTAMIA PUNATULKKUJA
PÄIVITTÄIN NÄKYY MUUTAMIA PUNATULKKUJA

Uusimmat kuvat isompina nähtävänä täällä (klikkaa auki):
https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Lisää kirjoituksia

Merimuutto piristyy

Torstaina 6.3.2025 oli puolipilvistä, navakkaa (10-14 m/s) länsilounaista tuulta, mutta lämpöä jo runsaat...

Kevättä pikku askelin

Maanantaina 3.3.2025 oli puolipilvistä, lämpöä 3-5 astetta ja reipasta länsilounaista tuulta 9-12 m/s....

Sumuja ja uusia kevätlintuja

Torstaina 27.2.2025 oli jälleen sumupäivä, enemmän tai vähemmän tiheää, mutta joka tapauksessa jatkuvaa....

Mustavarikset yllättivät

Maanantaina 24.2.2025 oli jälleen sumupäivä. Myöhäistä iltapäivää lukuun ottamatta oli tiheää sumua, näkyvyys...

Kiurut saapuivat

Torstaina 20.2.2025 oli pääosin aurinkoista ja lämpöä +2 astetta. Lounaistuuli henkoili aamulla 5...

Haahkat saapuivat!

Maanantaina 17.2.2025 pakkaskausi jatkui, nyt -3 astetta koko päivän. Aamulla taas sakeitakin lumikuuroja,...