Takaisin Utöseen

Sunnuntaina 4.12.2011 oli aika palata Utöseen, Outi on nyt Nummella. Päivä oli puolipilvinen ja lämpöä 6 astetta. Tein poikkeuksellisesti kauppareissun jo Turussa mutta Nauvon kahvihetkeä en jättänyt väliin. Laivalle tuli yllättävän paljon väkeä näin sunnuntaina, lintuihmisiä ainakin Helstolan Jari, Sällylän Seppo ja Ruohosen Laura – kaikki tulossa Utöseen sekä Jurmosta kyytiin tulleet Tuukka Dunkel, Ilona Heiskari, Anne Kananen, Heikki Karimaa, Pekka Seppälä ja Eva-Stina Öfverlund. Utöstä poispäin tulivat Vuorion Ari, Hiltusen Jouko, Tolvasen Petteri ja Ari Seppä. Nauvossa tien yli lensi harmaahaikara mutta laivamatkahan oli pimeässä eli lintuhaviksia toivottavasti kertyy sitten huomenna. Lounaistuuli puhalsi aika kovaa 15-18 m/s koko matkan ajan ja aika yllättävää oli että Nötössä ei käyty lainkaan, tosi harvinaista.

MUSTAPÄÄKERTTU ON JÄÄNYT SAAREN RUOKINNOILLE

Maanantaina 5.12.2011 puhalsi kova 13-17 m/s lounaistuuli mutta taivas oli puolipilvinen ja sadekuuroja saatiin vasta iltapimeässä. Lämpöä oli tänään 4 astetta. Staijattiin koko valoisa aika majakan suojassa, toki komppaustakin kun porukkaa oli tarpeeksi. Lajeja kertyi 33. Merellä nähtiin muuttavana/kiertelevänä mm. kaakkuri, 4 Gaviaa, 13 merimetsoa, 9 haahkaa, 39 allia, 22 mustalintua, 6 pilkkasiipeä, 16 tukkakoskeloa, 15 naurulokkia, n. 200 kalalokkia (+ n. 150 paikallista), 6 ruokkia ja 28 riskilää. Paras havainto oli eteläkärjen vierestä länteen klo 11.49 muuttanut tp-etelänkiisla, hyvä talvihavainto. Päivän muita haviksia olivat mm. 15 kyhmyjoutsenta, 55 telkkää, merikotka, 29 tilheä, punarinta, mustapääkerttunaaras, 8 pikkuvarpusta, 15 peippoa, 2 urpiaista ja 8 pulmusta. Seppälän Pekka näki itärannalla myös ohilentävän yksinäisen merisirrin. Iltahuuto pidettiin meillä tuulen humistessa illalla 15 m/s ja lämpötilakin laski jo lähelle nollaa.

AURINGONLASKUN JÄLKEEN OTETTU KUVA ALLISTA SATAMALAHDELLA

Itsenäisyyspäivänä 6.12.2011 taivas oli pilvipoutainen ja tuuli vinkui aluksi luoteesta ja myöhemmin lounaasta. Voimakkuus oli aamulla 12 m/s mutta tuuli heikkeni päivän mittaan, lämpötila oli 4 astetta. Staijattiin luotsiasemalla puoleen päivään, sitten komppausta lähinnä itä- ja eteläosassa. Merellä mainittavia olivat mm. 3 kaakkuria, 2 Gaviaa, 5 merimetsoa, 6 haahkaa, 38 allia, 7 mustalintua, 12 pilkkasiipeä, 15 tukkakoskeloa, 19 isokoskeloa, 82 telkkää, ruokki,16 riskilää ja 11 naurulokkia. Eteläkärjessä käväisi merisirri, joka jatkoi myöhemmin matkaansa länteen. Merikotkia nähtiin 3 ja saarikierros tuotti mm. räkättirastaan, mustarastaan, kiurun (kylän rantaniityllä), niittykirvisen, 5 peippoa, 12 urpiaista, 7 pikkuvarpusta, mustapääkertun edelleen ja itärannalta myöhäisen tiltaltin, jonka harmaa väritys ja kova suora ääni viittasivat tristis-tyyppiseen yksilöön. Sain linnusta muutaman dokumenttikuvankin. Saaresta poistuivat päivällä muut ornit paitsi Ruohosen Laura, Sällylän Seppo ja minä, Helstola tosin jatkaa Jurmossa.

ITÄRANNAN HARMAA TILTALTTI, SIIVILLÄ SENTÄÄN HIEMAN VIHERTÄVÄÄ SÄVYÄ

Keskiviikko 7.12.2011 oli vähän ns. välipäivä. Tuuli oli kääntynyt etelään ja voimistunut taas 12 m/s ja Pohjois-Itämereltä nousi ajoittain rankkoja vesi- ja raekuuroja. Lämpötila oli kuitenkin vielä yli 4 astetta. Vähän staijausta ja kiertelyä sadekuurojen välillä. Mainittavimmat havikset olivat 10 tukkakoskeloa, 2 pilkkasiipeä, 3 merimetsoa, 9 naurulokkia, 2 merikotkaa, varpushaukka, mustarastas ja 4 pikkuvarpusta. Itärannan levävallilta löysin luottavaisen ja kuvauksellisen merisirrin – aika harvoin ne ruokailevat tässä pääsaaren rannassa.

MERISIRRI VIERAILI PÄÄSAAREN RANNASSA

 

Lisää kirjoituksia

Merimuutto piristyy

Torstaina 6.3.2025 oli puolipilvistä, navakkaa (10-14 m/s) länsilounaista tuulta, mutta lämpöä jo runsaat...

Kevättä pikku askelin

Maanantaina 3.3.2025 oli puolipilvistä, lämpöä 3-5 astetta ja reipasta länsilounaista tuulta 9-12 m/s....

Sumuja ja uusia kevätlintuja

Torstaina 27.2.2025 oli jälleen sumupäivä, enemmän tai vähemmän tiheää, mutta joka tapauksessa jatkuvaa....

Mustavarikset yllättivät

Maanantaina 24.2.2025 oli jälleen sumupäivä. Myöhäistä iltapäivää lukuun ottamatta oli tiheää sumua, näkyvyys...

Kiurut saapuivat

Torstaina 20.2.2025 oli pääosin aurinkoista ja lämpöä +2 astetta. Lounaistuuli henkoili aamulla 5...

Haahkat saapuivat!

Maanantaina 17.2.2025 pakkaskausi jatkui, nyt -3 astetta koko päivän. Aamulla taas sakeitakin lumikuuroja,...