Valkoselkätikkoja ja hiiripöllö

Vuoden ”pimeimpänä” päivänä – ainakin lyhimpänä valoisana aikana – eli tiistaina 22.12.2015 lähdin aamulla kameran kera kohti Paimiota. Tehdastien puupinojen tuntumassa oli paimiolaisornien ylläpitämä ruokinta, jossa on vieraillut pari valkoselkätikkaa. Saavuin paikalle pilvisen harmaana aamuna muutama minuutti ennen aamukymmentä ja saman tien taliruokailulle lehahti koiras valkoselkätikka. Vielä hämärässä raksutin muutamia kuvia vaikka en noista rasvapötkökuvista niin olekaan ihastunut – mutta en ollut valkoselkätikkaa nähnyt koko massiivisen syysvaelluksen aikaan lainkaan, Utöhön saakkahan niitä ei tullut yhtäkään.

KOIRAS VALKOSELKÄTIKKA KÄVI RUOKINNALLA AAMULLA
KOIRAS VALKOSELKÄTIKKA KÄVI RUOKINNALLA AAMULLA

Seurakseni saapui loppupäiväksi Vikmanin Reiska ja paikalla kävi monia muitakin, mm. Hyvärisen Ismo, Esa Åke, Jouko Vuokko ja Matti Lempiäinen. Vähän puolenpäivän jälkeen toinen valkoselkätikka, nyt naaras, vieraili pikaisesti ruokinnalla ja niinpä oli aika käväistä Asta-kahvilassa hörppäämässä lämpimät kaffet. Kanahaukka lensi päivällä myös ohi.

NAARAS VALKOSELKÄTIKKA PIIPAHTI ILTAPÄIVÄLLÄ
NAARAS VALKOSELKÄTIKKA PIIPAHTI ILTAPÄIVÄLLÄ

Klo 15 aikoihin poistuimme valojen alkaessa hiipua mutta samalla saimme tiedon hiiripöllöstä Paimion keskustan toisella puolella, Siililästä – siis sinne. Pienen etsiskelyn jälkeen hipö löytyikin langalta tien läheltä, aurinko oli vaan jo laskenut ja valo onnettoman vähäinen. Jokunen dokumenttikuva kuitenkin otettiin. Paikalla oli myös isolepinkäinen ja Turkuun ajaessa näin vielä varpushaukan. Mukava pikku retkipäivä, lämpöä oli vielä 5 astetta ja taivas puolipilvinen.

HIIRIPÖLLÖ "TYLSÄSTI" LANGALLA
HIIRIPÖLLÖ ”TYLSÄSTI” LANGALLA, ISO 6400

Lisää kirjoituksia

Merimuutto piristyy

Torstaina 6.3.2025 oli puolipilvistä, navakkaa (10-14 m/s) länsilounaista tuulta, mutta lämpöä jo runsaat...

Kevättä pikku askelin

Maanantaina 3.3.2025 oli puolipilvistä, lämpöä 3-5 astetta ja reipasta länsilounaista tuulta 9-12 m/s....

Sumuja ja uusia kevätlintuja

Torstaina 27.2.2025 oli jälleen sumupäivä, enemmän tai vähemmän tiheää, mutta joka tapauksessa jatkuvaa....

Mustavarikset yllättivät

Maanantaina 24.2.2025 oli jälleen sumupäivä. Myöhäistä iltapäivää lukuun ottamatta oli tiheää sumua, näkyvyys...

Kiurut saapuivat

Torstaina 20.2.2025 oli pääosin aurinkoista ja lämpöä +2 astetta. Lounaistuuli henkoili aamulla 5...

Haahkat saapuivat!

Maanantaina 17.2.2025 pakkaskausi jatkui, nyt -3 astetta koko päivän. Aamulla taas sakeitakin lumikuuroja,...