Sumua, sadetta ja – mantereelle

Maanantaina 27.1.2025 oli miellyttävä retkipäivä. Puolipilvistä, lämpöä oli 2-4 astetta ja aamulla meri lähes tyyni. Iltapäivällä oli etelätuulta 6-8 m/s. Aamulla 2 tuntia staijia luotsiasemalla ja myöhemmin kierrettiin koko saari. Merellä näkyi mm. 17 allia, 2 mustalintua, naaras haahka (talvehtinut), 2 ruokkia, 5 riskilää ja yhteensä 75 merisirriä luodoilla. Fladanilla oli n. 130 tukkasotkaa ja 39 lapasotkaa.

Vihervarpusia on näkynyt pieniä määriä lähes päivittäin

Saaressa näkyi mm. koiras teeri, taivaanvuohi, 33 tilheä, 45 räkättirastasta ja 3 punakylkirastasta. Pikkulinnuista mainittavimmat olivat kangaskiuru, niittykirvinen, 2 peukaloista ja 3 urpiaista. Rantalat lähtivät mantereelle ja Kirsi Nisula saapui päivällä saareen lintureissulle.

Kangaskiuru oleskeli tänään pyykkitelineen päällä

Tiistaina 28.1.2025 oli pilvistä ja puolen päivän jälkeen paksua sumua, näkyvyys meni vain pariin sataan metriin. Lämpöä oli 4 astetta ja aluksi lounaistuulta 5 m/s, myöhemmin vielä heikompaa kaakkoistuulta. Staijia aamulla pari tuntia ja saari kierrettiin Kesnäsiä lukuun ottamatta. Nähtiin mm. 13 allia, 6 mustalintua, teerikoiras, 110 räkättirastasta, 3 punakylkirastasta, kottarainen, 15 tilheä ja yhteensä 25 merisirriä. Pikkulintuja oli mm. 2 niittykirvistä, luotokirvinen, kangaskiuru, 7 peukaloista, 3 rautiaista ja punarinta. Huuhkaja lähti päivällä lentoon Gamla Postenin männiköstä ja lensi Ormskäriin.

Punatulkkuja oleilee 2 naarasta ja yksi koiras saaressa

Keskiviikkona 29.1.2025 piti taas pitkästä aikaa lähteä mantereelle. Sää oli koko päivän huono: reipas vesisade alkoi aamuyöllä ja jatkui taukoamatta koko ”valoisan ajan”, itäkaakkoinen tuuli puhalsi 10-13 m/s ja lämpöä oli 4 astetta. Retkeily jäi tänään vähiin ja kotihommat voittivat, näkyi sentään mm. 2 taivaanvuohta, punarinta, 3 peukaloista, kangaskiuru, niittykirvinen ja 5 punakylkirastasta. Merisirrejä näkyi Utössä 8 ja Jokke oli nähnyt Gråharun-Ormskär alueella laivasta 18 yksilöä. Telakalta huollosta tullut m/s Utö lähti klo 16, samalla saaresta poistuivat myös Nisulan Kirsi sekä Suomisen Janne ja saareen saapui Lundenin Jokke.

Uusimmat kuvat isompina täällä: https://jtenovuo.1g.fi/kuvat/UUSIMMAT+-+LATEST+PHOTOS/

Västäräkki on aina välillä muutaman päivän ”kateissa”.. (kuva: Outi Sarjakoski)

Lisää kirjoituksia

Haahkat saapuivat!

Maanantaina 17.2.2025 pakkaskausi jatkui, nyt -3 astetta koko päivän. Aamulla taas sakeitakin lumikuuroja,...

Stelleri ja muita talvehtijoita

Keskiviikkona 12.2.2025 oli aika palata takaisin Utöhön etelänmatkan jälkeen. Ajeltiin aamulla Outin kanssa...

Etelän aurinkoa ja vähän lintujakin

Sunnuntaina 2.2.2025 lähdettiin Outin kanssa ajelemaan koleana ja pilvisenä iltapäivänä Turusta Hesan lentoasemalle....

Tuulista mutta leutoa

Torstaina 23.1.2025 tihutti vettä klo 11 asti, sen jälkeen oli pilvipoutaa ja etelätuulta...

Kevätmuutto alkoi!

Maanantaina 20.1.2025 paistoi aurinko komeasti koko päivän ja lämpöä oli 2 astetta. Itätuuli...

Leutoa Utön talvea

Torstaina 16.1.2025 oli vaihteeksi aurinkoista, vain aamulla vähän pilviä. Föhn-tuuli puhalsi lännestä 9-11...